Aktualności| Biografia| Artur| Płyty| Artykuły| Multimedia| Galeria| Strefa Fanów| Facebook| Forum| Księga gości| Strona oficjalnaCo drzemie w facetach we frakach - wywiad z Filipem Jaślarem dla portalu www.trojmiasto.pl - 22.11.2012
- Faktycznie, jako Grupa MoCarta nie prezentujemy na scenie żartów branżowych. Raz w tygodniu w Programie Trzecim Polskiego Radia, gdzie mam przyjemność wygłaszać pogadanki o muzyce i muzykach, pozwalam sobie na takie dowcipy. Zanim jednak taki żart branżowy, na przykład o altowiolistach przytoczę, po pierwsze sprawdzam, czy nikogo nie obrażę, a po drugie przygotowuję słuchaczy, tłumacząc im bardzo wiele zawiłości związanych z muzyką, wykonawstwem czy animozjami między muzykami.

Wywiad z Grupą MoCarta z bloga Ady Romanowskiej 21.11.2009
Bolesław miał romans z festiwalem Warszawska Jesień, czyli festiwalem muzyki współczesnej. Bardzo mu się to podoba i ma też w tym doœwiadczenie. Paweł natomiast w swoim odtwarzaczu muzyki przenoœnej ma i Beethovena, i muzykę symfoniczną i Ivana i Delfina. I każdego utworu słucha z tym samym zaangażowaniem.


Wywiad z gazety "Nad Sekwaną" (I LO w Sanoku)
styczeń 2011


Wyprawa na drugą stronę bańki i powrót od kuchni Dominika Więcławek 13-11-2008,
Paweł i Bolek to rodowici prażanie. Ten pierwszy wychowywał się w jednym z dwóch najdłuższych warszawskich bloków – w tzw. długasie przy Kijowskiej. Obaj chętnie wspominają tę okolicę. Zachwyca ich specyficzny klimat dzielnicy, którego nie sš w stanie zepsuć nawet artystyczna bohema i obecne tylko tu urbanistyczne anomalie.

Czat z Grupą MoCarta na wp.pl - 22.01.2007
~REWIRszczery...hehehe: Wszyscy jesteście w dechę, tak dalej panowie, trzymać się, bo jedziecie kozacko. :)
MoCarty_: Nie rozumiemy pytania...
Zapis czata


Wywiad z Filipem Jaślarem dla "Wieści Podwarszawskich" 27 lutego 2005 nr 8
Ważni są ludzie, którzy przychodzą na nasze koncerty. Wszystkich traktujemy tak samo poważnie, do każdego koncertu przygotowujemy się tak samo solidnie i rzetelnie. W tym co robimy, nie ma ani odrobiny rutyny.Czat z Grupą MoCarta na wp.pl - 24.01.2005
~cool: Nie myśleliście, by dołączyć do waszych wariacji muzycznych chórku - np. męskiego?
Gr_MoCarta: Wydajemy czasem z siebie tzw. odgłosy paszczą i pod tym względem jesteśmy na razie samowystarczalni.

Tekst czatu


Wywiad z Bolkiem Błaszczykiem

- W 1980 roku mój brat zaprowadził mnie na Warszawską Jesień. Miałem wtedy 11 lat. Zacząłem słuchać Pendereckiego, Kilara - czyli muzyki pozornie trudnej dla dzieci. Od tamtej pory minęły już 22 lata, a ja co roku chodzę na tę imprezę.


Czat z Grupą MoCarta na wp.pl - 08.03.2004
~fanka_1: Witam, skąd się wziął taki tytuł płyty?
Gr_MoCarta: Z naszych głów. Kwartet to cztery instrumenty, każdy z instrumentów ma 4 struny, a za pomocą kwartetu smyczkowego staramy się opisywać świat.

Sam tekst!

Czat z Grupą MoCarta w Radiu Bis! 24.04.2003
Krzyś: ooo ! macie nawet poczucie humoru ! kto Wam robi "choreografię" występów ?
grupa MoCarta: Małgorzata Potocka, Ewa Wojciechowska, Emil Wesołowski ODMÓWILI.


Czat z Grupą MoCarta na wp.pl - 25.11.2002
~agnieszka*: Czy męczy Was(moralnie) kolega Bałtroczyk.....?
Grupa_Mocarta: Tylko na scenie. Poza sceną jesteśmy przyjaciółmi.

Tekst czatu

Czat z Grupą MoCarta na wp.pl - 10.09.2002
Neo - Ile czasu miesięcznie poświęcacie na próby??
~Pappcio17 - Czy lubicie leniuchować ?????? Grupa_MoCarta: Na próbach spędzamy dużo czasu. Czasem leniuchujemy na próbach.
Tekst czatu

Wywiad dla Radia Kraków "Małopolska" z dn. 19.06.2002
"Obiecujemy, że nigdy nie wjedziemy na żadną estradę motocyklem w białym, przezroczystym, plastikowym płaszczu i nie będziemy skandować z widownią, że "Jest cu-downie! Jest cu-downie!". "

Wywiad dla Programu Pierwszego Polskiego Radia - 10.06.2002
"Na pewno publiczność filharmoniczna jest bardziej wyczulona na cytaty muzyczne, natomiast publiczność kabaretowa bardziej wyczulona jest na sprawy związane z dowcipem jako takim. Przy czym tutaj u nas akurat to się łączy. I niech nie będzie argumentem odstraszającym od nas to, że trzeba zdać egzamin przed nami ze znajomości klasyki..."

Wywiad dla "Panoramy Ostrowskiej" - 30.01.2002
Szerszemu gronu kojarzycie się z "muzycznym kabaretem". Macie jednak wykształcenie muzyczne. Czy gracie koncerty wypełnione typowo muzyką klasyczną?
- To się zdarza, ale nie często. Mieliśmy kilka koncertów w tym roku wypełnionych muzyką klasyczną, która stanowiła pierwszą część koncertu, a w drugiej części graliśmy nasz własny program.


Czat z Grupą MoCarta w Białymstoku - 10.03.2003

BoZenka#: Jakie są Wasze prywatne fascynacje muzyczne? Proszę, niech każdy z Panów odpowie...
Filip: muzyka klasyczna, jazz, mądre piosenki z mądrym tekstem, Mądruś: czarna muzyka (Take 6, Prince, Jackson...), piosenki pana Młynarskiego itd. Paweł: od Mozarta po wielu innych, Bolek: nie ma łatwych odpowiedzi na trudne pytania.

Wywiad dla Radia Plus
Wspaniały, ponad godzinny wywiad udzielony przez Grupę MoCarta dla Radia PLUS - Warszawa, w którym muzycy mówią m.in. dlaczego warto chodzić na koncerty do filharmonii, co robić aby polubić muzykę klasyczną, jakie są ich ulubione utwory, jakich dzieł muzyki klasycznej można posłuchać przy śniadaniu, skąd czerpią pomysły do swoich utworów, a także jak powstała Grupa MoCarta. Gorąco polecam!!!

Wywiad dla Gazety Lubuskiej
Bolek - Najbardziej pamiętam swój pierwszy koncert, po którym pół godziny leżałem jak nieprzytomny - ze zmęczenia i ogromnych emocji. Bo w Grupie MoCarta gra się całkiem inaczej niż w normalnym, kameralnym zespole. Tu dzieje się dużo więcej, nie można mieć kamiennej twarzy. I gra się na bardzo różnych płaszczyznach...


Wywiad dla Radia Bis - 29.09.2001
Michał - Ze względu na nasze korzenie, staramy się wychodzić od muzyki poważnej. Natomiast musimy bazować na utworach, które są w świadomości ludzi, czyli na wszystkich tych, których się słucha, które są kojarzone.

Wywiad dla PR.3 z dnia 17.11.2000 - prowadzi Artur Andrus
Michał - Starsi Panowie jednak jest to elita kabaretu i jeżeli ktoś zajmuje się słuchaniem i ma przyjemnośc w kabaretowym podejściu do życia, i w jakimś tam myśleniu takim właśnie "na śmieszno," to Starsi Panowie i ich piosenki to jest podstawa....

Wywiad dla programu "Kawa czy herbata" z dnia 16.01.2001
Filip - Bardzo mocno staramy się normalnie uczestniczyć w wydarzeniach i, jakby normalnie, po prostu odpoczywać sobie przy muzyce poważnej ale zdarza się tak, że, czy słuchając radia czy płyt gdzieś tam rzeczywiście staramy się myśleć: co by tu jeszcze można...

Wywiad, który ukazał się w "Informatorze Ochoty" z dnia 7.02.2001
Filip - Nasza działalność kabaretowa wymaga jednak solidnych podstaw muzycznych, właśnie akademickich, ponieważ wzięliśmy się za bary głównie z muzyką poważną, która stała się dla nas niewyczerpanym zródłem inspiracji do poczynań (o!) kabaretowych. I tutaj bardzo nam się przydaje umiejętność gry na skrzypcach, altówce i wiolonczeli.
Trefnisie na pięciolinii - zapowiedz koncertu w Otwocku 8 lutego 2014

Grupa MoCarta podbija Państwo środka
Artykuł ze stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych, październik 2013

Artykuł o trasie koncertowej w USA, marzec 2012


Artykuł ze szwedzkiej strony Polonia Info
2009.04.22


Artykuł z Gazety Lubuskiej
Zapowiedź koncertu z 5 maja 2009


Artykuł z Tele Tygodnia
nr 12/2009

Recenzja płyty "Grupa MoCarta w Teatrze - Joanna Zalewska
26.12.2008

Artykuł z Kwartalnika "Akcent"
12.2005

Recenzja z Gazety Łódz"
15.01.2002


Ranking kabaretowy "Przeglądu"

Recenzja z Ruchu Muzycznego
z dn. 08.03.2001

Recenzja z Twórczosci
z lutego 2001

Artykuł z Rzeczpospolitej
z dn. 30.11.2000

Artykuł z "Głosu Wielkopolskiego"
z dn. 2.12.1998

Recenzja z Ruchu Muzycznego
z dn. 27.12.1998

Recenzja "Pasma"
z dn. 30.07.1998

Artykuł z katalogu
Wakacyjnego Festiwalu
Gwiazd, z lipca 1998 r.

Artykuł z Gazety Wyborczej
Olsztyn z dn. 9.06.1997