Aktualności| Biografia| Artur| Płyty| Artykuły| Multimedia| Galeria| Strefa Fanów| Facebook| Forum| Księga gości| Strona oficjalna


Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi.
Artur Renion


Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk. Wspólną działalność w nieco innym składzie muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z Grupą MoCarta występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion. Początkowo współpracowali z telewizą Canal + prezentując krótkie 2 - 3 minutowe żarty muzyczne. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów "PaKa 97". W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. "Mozart wiecznie żywy". Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową.

W lipcu i wrześniu 1997 dokonała rejestracji utworów zawartych w programie "Mozart wiecznie żywy" dla Programu III Polskiego Radia, a w lutym 1998 nakładem wydawnictwa Selles ukazała się pierwsza płyta zespołu. W 1999 roku Grupa zaprezentowała swój drugi program pt. "Cztery pory roku według Grupy MoCarta" Do października 2000 r. wiolonczelistą Grupy był tragicznie zmarły Artur Renion. Od grudnia 2000 r. nowym członkiem Grupy jest Bolek Błaszczyk.

Grupę MoCarta szybko zaczęła zdobywać prestiżowe nagrody takie jak: Grand Prix XVIII Biesiad Satyry i Humoru "Złota szpilka" 1997, II nagroda Przeglądów Kabaretów PaKa 1998 i 2000, "Pingwin z brązu" - nagroda zielonogórskiego środowiska kabaretowego, Grand Prix Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście, 2002.

Grupa MoCarta to nie tylko kabaret muzyczny. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, a także zajmuje się muzyką rozrywkową (współpracował m.in. z takimi artystami jak Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Piasek oraz mim Ireneusz Krosny) W październiku 1998 Grupa wzięła udział w prestiżowym festiwalu "Gaudeamus" we Wrocławiu, uzyskując niezwykle przychylne recenzje w piśmie "Ruch Muzyczny". Od tego czasu Grupa MoCarta jest często zapraszana do sal filharmonicznych w całej Polsce, a także wyjeżdża na koncerty zagraniczne.

W październiku 2000 ukazała się druga płyta CD Grupy: "Kreatury czyli Cztery Pory Roku według Grupy MoCarta". Kolejna płyta Grupy ukazała się w marcu 2004 r. i nosiła tytuł "Cztery struny świata".

W lipcu 2002 kwartet wziął udział w koncercie znanego artysty jazzowego Bobby McFerrina podczas Warsaw Summer Jazz Days. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym Grupy MoCarta. Zestawienie dwóch tak przeciwległych biegunów jak elegancki kwartet smyczkowy, grający muzykę poważną (aczkolwiek na wesoło) z nieużywającym żadnych instrumentów oprócz własnego głosu jazzmanem, ubranym w skromny T-Shirt i jeansy - dało niesamowity rezultat.

W roku 2007 zespół świętował dziesięciolecie swojej obecności na prestiżowym przeglądzie kabaretowym PAKA w Krakowie. Koncert zarejestrowała Telewizja Polska.

We wrześniu 2007 ukazała się długo oczekiwana pierwsza płyta DVD zespołu pt: "Grupa MoCarta w operze", a niespełna miesiąc później czwarta płyta CD z zapisem koncertu na żywo w Studio Radiowym im. Agnieszki Osieckiej. Wśród zaproszonych gości na płycie można usłyszeć: Artura Andrusa, Włodzimierza Korcza i Wojciecha Karolaka. Płyta uzyskała status multiplatyny!

Druga płyta DVD - premiera 21 listopada 2008 - nosi tytuł "Grupa MoCarta w Teatrze" i zawiera materiał zarejestrowany 6 października 2008 r. na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Koncert poprowadził Andrzej Poniedzielski.

20 stycznia 2010 to data premiery płyty DVD "The best of MozART Group" przeznaczonej specjalnie na rynki zagraniczne, a 18 września 2012 r. to data premiery ostatniej samodzielnej płyty DVD Grupy MoCarta zatytułowanej "Frak 'n' Roll".

W marcu 2010 Grupa MoCarta obchodziła jubileusz 15-lecia działalności artystycznej. Specjalne jubileuszowe uroczystości miały miejsce 26 kwietnia w Piwnicy pod Harendą. Relacja z jubileuszu - kliknij tutaj!

Grupa MoCarta występuje również cyklicznie w Teatrze Syrena w spektaklu "Zamach na MoCarta" razem ze Zbigniewem Zamachowskim i Wojciechem Malajkatem. Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Jaślar. Spektakl wystawiany jest także poza macierzystym teatrem, na deskach scen w innych miastach Polski. Przedstawienie doczekało się rejestracji na DVD oraz CD, a piosenka ze spektaklu "Kobiety jak te kwiaty" długo utrzymywała się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego!

Oprócz działalności koncertowej i teatralnej, muzycy zapraszani są także do telewizji. Wystąpili juz w takich programach jak: "Tok szok”, „Café Fusy”, „Bar o metr”, „Pełna kultura”, „Wiadomości”, „Teleexpress”, „Panorama”, „Kraj się śmieje”, „Spotkania kabaretowe”, „Wieczory kabaretowe”, „Zabawy językiem polskim”, „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu” (kilka razy), gala wręczenia „Wiktorów”, „Tour de Maryla”, „Śpiewanie na wezwanie”, „Galaktyka Chopin”, „Herbatka u Tadka”, „Kawa czy herbata” oraz „Pytanie na śniadanie”, „Show Time". W 2013 roku można było wielokrotnie podziwiać Grupę MoCarta w programie TVP2 "Dzięki Bogu już weekend", a w 2011 r. muzycy udzielili wywiadu samemu "królowi TVN" - Kubie Wojewódzkiemu w programie "Kuba Wojewódzki show".

Grupa MoCarta kontynuuje swoją dzialalność koncertową za granicą, podbijając sceny muzyczne i serca publiczności na całym świecie. Chiny, Szwajcaria, Francja, Republika Czeska, Niemcy - to tylko ułamek krajów, w których muzycy zagrali w ostatnim czasie. Otrzymali również prestiżowe nagrody za granicą takie jak np. GRAND PRIX, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 10 Międzynarodowym "Festival des arts Burlesques" w St. Etienne we Francji (w dniach od 1-8 marca 2013 r.)

Grupa MoCarta nie spoczywa jednnk na laurach. W lutym 2014 r. zespół rozpoczął trasę koncertową po Polsce z nowym programem "Ale czad - czyli podróze Grupy MoCarta", w którym muzycy w dowcipny sposób dzielą się z publicznością swoimi wrażeniami z podrózy zagranicznych.

Rok 2015 to przede wszystkim rok obchodow wielkiego jubileuszu dwudziestolecia Grupy MoCarta. 23 marca 2015 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, miało miejsce niecodzienne widowisko - koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia istnienia Grupy MoCarta! Obok Grupy, na scenie pojawili się wyjątkowi goście: Artur Andrus - w roli prowadzącego, Joanna Kołaczkowska, Katarzyna Jamróz, Włodzimierz Korcz, Andrzej Poniedzielski, Wojciech Malajkat, Adam Sztaba, Ireneusz Krosny, Piotr Bukartyk, Krzysztof Kawałko i Roman Hudaszek. Wszyscy składali Grupie MoCarta jubileuszowe życzenia i gratulacje. Z ekranu przemówili również Zbigniew Zamachowski i Piotr Bałtroczyk.

W 2015 roku także powstał nowy program Grupy MoCarta i Macieja Niesiołowskiego - "Z batutą i MoCartem". To projekt grany na żywo w filharmoniach w całej Polsce, w którym kwartet smyczkowy rozrasta się do rozmiarów orkiestry i tym samym musi podporządkować się dyrygentowi. W koncercie orkiestra filharmonii i muzycy kwartetu stają się "jedną wielką Grupą MoCarta", prezentującą największe przeboje muzyki klasycznej w niecodziennych wersjach. Widzowie usłyszą wszystkie instrumenty w żartobliwych partiach i zobaczą muzyków orkiestry w rolach znacznie wykraczających poza ramy klasycznych wykonań filharmonicznych.

Grupa MoCarta postanowiła także uświetnić swoje dwudziestolecie serią koncertow pod tytułem: "20 przebojów na XX-lecie", podczas którego muzycy grają swoje najpopularniejsze utwory.


"Eine Kleine Welt Musik"
w wersji mp3 ! Kliknij tu aby posłuchać!

Filip Jaślar
Michał Sikorski
Paweł Kowaluk
Bolek Błaszczyk

Artur Renion - wspomnienie


Nagrody
Melodyjna Nagroda im. Artura
FAQs
Praca licencjacka o Grupie MoCarta


Strefa Fanów


Archiwum newsów
Archiwum koncertów